Hipokrāts, saukts par medicīnas tēvu, un tas pats kā zvērestu jeb solījumu vēljoprojām nodod mūsdienu ārsti pie diploma saņemšanas, ir teicis, ka visas slimības sākas zarnu traktā.
Un turpināja ar padomu “ Tavs uzturs lai ir Tavas zāles, un Tavas zāles lai ir Tavs uzturs”. Mūsdienu pētījumi apstiprina Hipokrāta domāšanu, parādot, ka cilvēka zarnu trakts dara daudz vairāk, kā tikai apstrādā pārtiku. Tas ir būtisks ne tikai gremošanas procesos, bet spēlē svarīgu lomu imunitātes nodrošināšanā, vitamīnu sintēzē (K,B), ir saistīts ar vielmaiņu un pat mentālo veselību. Mikrobioma disbalanss jeb disbioze var veicināt iekaisīgus procesus, autoimmunitāti, diabētu, aptaukošanos, alerģiskas reakcijas un, lai cik neticami tas neizklausītos, pat depresiju.
Agrāk pieņēma, ka diabēts, sirds slimības, aptaukošanās, autoimūnās saslimšanas, vēzis un daudz citu slimību ir atsevišķu gēnu ietekmētas, bet tagad arvien vairāk pētījumu to attiecina ne tikai uz mikrobiomu, bet uz secīgu bioloģisku funkciju nepietiekamību. Un mūsu uzturs ir svarīgs šīs disfunkcijas faktors, daļēji tāpēc, ka mūsu uzturā trūkst vajadzīgā uzturvielu līdzsvara.
Ja nepieciešamās uzturvielas ar pārtiku neuzņemam, pasliktinās ķermeņa sistēmu darbība, un līdz ar to labsajūta un veselība. Ja uzturvielu uzņemšana regulāri neatbilst nepieciešamajam daudzumam, ķemeņa atjaunošanās, aizsargfunkcija, enerģijas ražošana u.c. palēlinās un vai nenotiek. Citiem vārdiem- uzturvielas dod instrukcijas ķermenim kā funkcionēt.
Pie ģimenes ārsta visbiežāk testējam D vitamīnu un bieži rādītāji nav optimāli. Pēdējā laikā tiek akcentēts nepieciešamo olbaltumvielu daudzums uzturā. Mēs skaitam kalorijas un varbūt olbaltumvielas un lietojam D vitamīnu, bet kā paliek ar citām uzturvielām!?
Piemēram, omega-3 taukskābes, B vitamīni un minerālvielas- kalcijs, dzelzs, jods un cinks, ir ļoti svarīgas smadzeņu darbībai, kognitīvajai attīstībai, atmiņai, īpaši bērniem. Ikdienā ieteicamais omega Omega 3 daudzums ir 1400-2500mg/ dienā optimālai enerģijas ražošanai, hormonālajai sistēmai, sirds veselībai un veselīgai ādai.
Hormonālā sistēma nevar optimāli funkcionēt bez omega taukskābēm, kas nepieciešamas hormonu ražošanai, bez B grupas vitamīniem, sevišķi b3, b6, b12- hormonu regulēšanai un magnijs- estrogēna, progesterona un testosterona sintēzei.
Mūsu āda ir daļa no kopējā veselības stāvokļa redzamās daļas. Omega 3 taukskābes - uztur ādu mitrinātu, mazina iekaisumu, samazina pūtīšu veidošanos, veicina brūču dzīšanu. C vitamīns (augļi, ogas) veicina kolagēna sintēzi, ir antioksidants un mazina iekaisuma procesus. A vitamīns stimulē kolagēna ražošanu un veicina ādas šūnu atjaunošanos (batātes, burkāni), visbeidzot cinks nepieciešams sebuma regulācijai, brūču dzīšanai, tam ir pretiekaisuma iedarbība aknes gadījumā (olas, jūras veltes, ķirbju sēkliņas). Un tie ir tikai daži piemēri, kā uzturvielas ietekmē mūsu veselību.
Vai mēs sekojam līdzi, ka arī šīs uzturvielas ir pietiekami uzņemtas ar uzturu?
Funkcionālā medicīna un naturopātija risina veselības pasliktināšanos ar uzturvielu nodrošināšanu, kas nepieciešamas, lai atjaunotu pilnvērtīgu ķermeņa sistēmu darbību un apturētu slimības progresu.
Mēs, uztura terapeiti esam trenēti praksē šīs disfunkcijas saskatīt izvērtējot simptomātiku, dzīvesveidu un esošo uzturu.
Comments