Pētījumi liecina, ka 70% mūsu imūnšūnas atrodas zarnu traktā, tāpec ir tikai likumsakarīgi, ka rūpējoties par mūsu zarnu trakta veselību un mikrobiomu, rūpējamies arī par imunitāti. Veselīgs zarnu trakta mikrobioms ir daudzveidīgs un balansēts.
Man patīk teiciens, ka ja lietojam tikai probiotikas, ko nopērkam aptiekā, tad tās mūsu zarnu traktā ir kā tūristi- nonācām, apsveicinājāmies un devāmies uz izeju. Labvēlīgajām baktērijām zarnu traktā ir nepieciešamas prebiotikas- barības vielas no kā pārtiek mūsu labvēlīgās baktērijas. Tās uzņemam ar uzturu- augļi, dārzeņi, pilngraudi, pākšaugi, sēkli, rieksti, fermentēti produkti u.c. Jo daudzveidīgāks ir uzņemto augu valsts produktu klāsts, jo daudzveidīgāks un veselīgāks mūsu mikrobioms.
5 vienkāši soļi veselam zarnu traktam un mikrobiomam:
Katru nedēļu uzturā lieto pēc iespējas daudzveidīgākus augu valsts produktus (20+)- pievieno garšaugus salātiem, brokoļus pilngraudu makaroniem, sīpolus, papriku un spinātus omletei, dīgstus uz brokastu maizītēm.
Panāc to izveidojot varavīksni šķīvī. Bēšas krāsas produkti uz šķīvja būs uzturvielām nabadzīgāki. Jo krāsaināks šķīvis, jo vairāk polifenoli un antioksidanti veselībai.
Palielini šķiedrvielu daudzumu uzturā- regulāra vēdera izeja, samazināts holesterīna līmenis, balansēts cukura līmenis un barības vielas zarnu mikrobiomam. Ikdienā baltmaizes vietā izvēlies pilngraudu vai rudzu maizi, rīsu vietā izvēlies brūnos rīsus vai kvinoju, dažkārt izvērtē un gaļas vietā izvēlies tofu, pākšaugus vai lēcas.
Ēdienreizēm pievieno fermentētus produktus- kefīrs, kimči, miso, skābēti kāposti, kombuča, mājās fermentēts jogurts.
Samazini rūpnieciski pārstrādātus produktus- mākslīgie saldinātāji, krāsvielas, emulgatori negatīvi ietekmē zarnu trakta mikrobiomu, zarnu sieniņu caurlaidību un veicina iekaisīgus procesus zarnu traktā.
Dariet savu mikrobiomu priecīgu, tas noteikti atmaksās ar veselību!
Comentários