Veselīga imūnsistēma nozīmē, ka, tad, kad ķermenis saskaras ar patogēnu – vīrusu vai bakteriālu infekciju, tā ātri reaģē, lai novērstu saslimšanu vai iespējami ātrāk, bez komplikācijām, atveseļotos. Jo veselīgāka ir imūnsistēma, jo vieglāka ir šī saskare.
Bērni ik dienas atrodas vidē (skolās, bērnu dārzos, sabiedriskajā transportā u.c.), kur pastāvīgi tiek pakļauti slimību izraisošām baktērijām, vīrusiem. Kad imūnsistēma darbojas pareizi, tā spēj cīnīties un nodrošināt spēcīgu dabisko aizsardzību. Bērnam ar novājinātu imūnsistēmu nebūs šīs spēcīgās aizsardzības, kas padara viņus neaizsargātākus.
Kā stiprināt bērna imūnsistēmu?
1. Uzturvielām bagāts uzturs, nodrošinot imūnsistēmai visu nepieciešamo, lai tā darbotos. Vēršam uzmanību uz augļiem, dārzeņiem, kas bagāti vitamīniem, minerāliem, antioksidantiem un polifenoliem, kas stiprina imūnsistēmu. Olbaltumvielas nepieciešamas tikpat kā ikvienai ķermeņa funkcijai- olas, gaļa, zivis, pākšaugi, lēcas. Vērtīgās omega taukskābes- augšanai un attīstībai, kognitīvajām funkcijām (rieksti, sēklas, zivis).
2. Rūpes par mikrobiomu- 70% mūsu imūnšūnas un dabiskā aizsardzība ir zarnu traktā. (probiotikas, prebiotikas, šķiedrvielas). Pētījumi liecina, ka mūsdienu bērniem kritiski uzturā trūkst šķiedrvielu, jo augļu un dārzeņu patēriņš ikdienā bērniem aizvien samazinās, jo priekšroka tiek dota fast-foods and UPS (ultra-processed foods). Mans populāri nepopulārais viedoklis ir, ka probiotikas bērniem ir jādzer papildus, lai uzturētu veselīgu zarnu mikrobiomu, sevišķi pusaudžu vecumā, kad ēdienu izvēles visbiežāk nav no veselīgākajām un negatīvi ietekmē zarnu traktu, tāpat akcentēju šķiedrvielas, kas kalpo kā barība mikrobiomam.
Mikrobiomu negatīvi ieteikmē:
- Antibiotikas
- Rafinēts cukurs un mākslīgie saldinātāji
- trans-tauki (fast- foods and UPS)
3. Limitēt rafinētu cukuru, fast-foods un UPS (ultra processed foods jeb sevišķi pārstrādātus produktus). Tik tikko veiktā pētījumā UK, analizējot lielveikala piedāvājumu secināts, ka 70% uz bērniem mērķētiem produktiem veikalu plauktos ir UPS. Sevišķi “labi” strādājot mārketingam uz produktiem izvietojot Elzu, Annu un Pokemonus, vai citus varoņus, kas tajā brīdī aktuāli, tā rosinot bērnus uz “veselīgajām izvēlēm”. Šie ēdieni ir kalorijām bagāti, bet uzturvielām nabadzīgi, un negatīvi ietekmē zarnu traktu un imūnsistēmu.
4. Pietiekams miegs (8-14 stundas, atbilstoši bērna vecumam). Miegs ir nepieciešams, lai augtu un attīstītos, atjaunotos un svarīgs arī imūnsistēmai. Nepilnvērtīga atpūta nakts laikā palielina stresu ķermenī, ietekmē koncentrēšanos, emocionālo stāvokli un pazemina imunitāti. Melatonīns- miega hormons ietekmē miega kvalitāti. Melatonīns sāk izdalīties iestājoties tumsai, un ekrānu gaisma no TV un telefoniem pirms miega ietekmē melatonīna izdali, kavē laicīgu iemigšanu, līdz ar to sasīsimot gulētās stundas.
5. Fiziskās aktivitātes- uzlabo imūnšūnu cirkulāciju, stiprina imūnsistēmu. Aktivitātes svaigā gaisā, saulē ietekmē, veicina D vitamīna sintēzi.
6. Uztura pagātinātāji:
“Dzert vai nedzert uztura bagātinātājus” - tāds ir jautājums, uz kuru es parasti uzdodu pretjautājumu: “ Kāds ir bērna ikdienas uzturs- vai bērns ēd sabalansēti, aptverot visas uzturvielu grupas?” Izvērtēju, cik izvēlīgs uz ēšanu ir bērns, piemēram, daudziem bērniem negaršo zivis un jūras produkti, tad jautājums vai varam diētā pilnvērtīgi iekļaut tik nepieciešamos Omega3 augu valsts produktus, vai tomēr uztura bagātinātāja forma būs piemērotāka?
Mūsu “zāļu skapītī” ikdienas lietošanā izmantoju:
- Funkcionālās sēnes (Reishi, Lion’s maine)- imūnsistēmas atbalstam, modulēšanai, balansēšanai. Pozitīvi ietekmē Gut-Brain asi;
- Omega 3- ņemot vērā nepieciešamību augšanai, attīstībai un smadzeņu darbībai, pret iekaisuma īpašības un imunitātes stiprināšanai, limitētu Omega 3 saturošu pārtikas produktu uzņemšanas dēļ;
- Probiotikas- zarnu mikrobioma veselībai un ietekmei uz imūnsistēmu;
- D vitamīns uzturošā deva, C vitamīns un cinks sajūtot pirmās saaukstēšanās pazīmes, lai stiprinātu imunitātes reakciju. Cinks ir nepieciešams specifisko un nespecifisko imūnšūnu signalizēšanai, saslimšanas gadījumā saīsina slimošanas laiku.
Pieteikties konsultācijai un vairāk par to norisi uzzini šeit.
Comments